معرفی شماره فنی بلبرینگ ها

نویسنده HostiranAdmin 21 مهر 1397 0 نظر

شماره فنی بلبرینگ ها ترکیبی از اعداد و حروف است که بر روی این محصولات ثبت می‌شود. به‌طورکلی شماره فنی بلبرینگ ها را می‌توان در دو گروه شامل شماره فنی بلبرینگ های استاندارد و شماره فنی بلبرینگ های خاص دسته‌بندی کرد. شماره فنی بلبرینگ های استاندارد به این معناست که این محصولات به‌طور طبیعی ابعاد استانداردشده دارند. اما در مورد بلبرینگ های خاص، ابعاد مطابق با نیاز کاربرد یا مصرف‌کننده تعیین می‌شود. البته ما قصد داریم در مورد شماره فنی بلبرینگ های استاندارد صحبت کنیم.

S           6902         2RS
^             ^^^^             ^^
       پسوند               کد            پیشوند

 

شماره فنی بلبرینگ های استاندارد

شماره فنی بلبرینگ های استاندارد به دو صورت مشخص می‌شود که شامل یک شماره اصلی با پسوند و پیشوند و یا بدون پسوند و پیشوند است. زمانی که از شماره فنی کامل بلبرینگ صحبت می‌کنیم یعنی شماره اصلی بلبرینگ همراه با پسوندها و پیشوندها، بر روی جعبه محصول ذکر شود. البته گاهی هم شماره فنی به دلیل ساخت و نوع طراحی بر روی بدنه بلبرینگ حک می‌شود.

 

شماره فنی بلبرینگ چه پیامی به همراه دارد؟

شماره فنی بلبرینگ چند پیام را به کاربر انتقال می‌دهد که شامل  نوع بلبرینگ، طراحی اصلی بلبرینگ و ابعاد خارجی استاندارد بلبرینگ است. همچنین پیشوندها و پسوندهایی که در کنار شماره فنی بلبرینگ است، نشانه اجزای تشکیل‌دهنده محصول و مشخصات متفاوت طرح اصلی بلبرینگ است.

 

شماره فنی اصلی بلبرینگ چیست؟

تمامی تولیدکننده‌های بلبرینگ برای محصولات خود از یک شماره فنی اصلی استفاده می‌کنند. این شماره فنی اصلی به‌صورت عددی و یا ترکیبی از حروف و اعداد است. برای همه انواع بلبرینگ ها از یک سیستم استاندارد شماره‌گذاری استفاده می‌شود. این سیستم به این صورت است:

نوع بلبرینگ بر اساس  رقم اول یا حرف اول یا ترکیب حروف اولیه مشخص می‌شود.

ابعاد و سایز بلبرینگ هم بر اساس دو رقم بعدی مشخص می‌شود. رقم اول عرض یا ارتفاع محصول را نشان می‌دهد که به‌صورت اندازه B ، T یا H است. سری قطر خارجی بلبرینگ هم بر اساس رقم دوم مشخص می‌شود که به‌صورت اندازه D ) است.

همچنین دو رقم آخری که در انتهای شماره فنی بلبرینگ است، قطر داخلی محصول را نشان می‌دهد. اگر این عدد را در 5 ضرب کنید، اندازه قطر برحسب میلی‌متر به دست می‌آید.

 

نکات مهم در مورد شماره فنی بلبرینگ ها

در مورد شماره فنی بلبرینگ ها استثنائاتی هم در چند حالت خاص وجود دارد. یکی از استثنائات در مورد عدد مربوط به نوع بلبرینگ است. همچنین عدد اول در سری ابعاد بلبرینگ حذف می‌شود. این اعداد در داخل پرانتز نشان داده می‌شوند.

درصورتی‌که قطر داخلی بلبرینگ از 10 میلی‌متر کمتر و یا بزرگ‌تر یا مساوی با 500 میلی‌متر باشد، قطر داخلی آن برحسب میلی‌متر و به‌صورت مجزا مشخص می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، اندازه قطر با یک خط کسری (/) از شماره‌های دیگر جدا می‌شود. به‌عنوان نمونه اگر قطر داخلی یک بلبرینگ 8/618 میلی‌متر مشخص‌شده باشد، به این معناست که قطر داخلی این محصول D=8mm است.

در مورد محصولاتی که قطر داخلی 10، 12، 15 و یا 17 میلی‌متر دارند، دو رقم آخر شماره فنی آن‌ها ترتیب به‌صورت زیر مشخص می‌شود: ۰۰=۱۰mm ، ۰۱=۱۲mm، ۰۲=۱۵mm، ۰۳=۱۷mm

برخی از بلبرینگ ها از جمله بلبرینگ های بلبرینگ های شیار عمیق و خودتنظیم، قطر داخلی کمتر از 10 میلی‌متر دارند. قطر داخلی برای این نوع محصولات برحسب میلی‌متر در آخر شماره فنی، بدون جدا شدن و با خطر کسری (/) آورده می‌شود. این کار برای جدا کردن اندازه قطر از سایر شماره‌هاست.

درصورتی‌که قطر داخلی محصول با استاندارد شماره فنی متفاوت باشد، در شماره فنی اندازه قطر داخلی به‌صورت کد نشده برحسب میلی‌متر همراه با سه رقم اعشار و بعد از خط کسری « / » آورده می‌شود.

به‌عنوان‌مثال D=17.275mm )   ۶۲۰۲/17٫2۷۵ )

 

برای خرید تجهیزات و فلزات ساختمانی می‌توانید با واحد فروش شرکت متال لند تماس بگیرید.

افزودن نظر