معرفی انواع پیچ و مهره (قسمت سوم)

نویسنده HostiranAdmin 19 آبان 1397 0 نظر

د) انواع گرداننده پیچ

گرداننده‌ی پیچ به نوع ابزاری اشاره دارد که برای بستن پیچ نیاز دارید. شکل‌های متفاوتی از پیچ‌ها را خواهید دید، به‌علاوه نوع سرشان را که به نوع خاصی از پیچ‌گوشتی نیاز دارند. گرداننده (درایور) مستقیماً به نحوه اتصال پیچ به سطح مربوط می‌شود. بعضی گرداننده‌ها برای جلوگیری از له شدن سرپیچ هستند اما ممکن است بیشتر هزینه داشته باشند و پیدا کردن ابزارهای آن‌ها مشکل‌تر باشد.


1. شش‌گوشه خارجی

پیچ‌های شش‌گوشه خارجی یک شش‌ضلعی هستند که در سطح برآمده‌اند. بعضی از آن‌ها فلنج‌های توکار دارند. درحالی‌که بقیه‌ی آن‌ها شکل شش‌ضلعی دارند. برای بستن یا باز کردن این پیچ‌ها، به یک آچار یا حدقه نیاز دارید. وقتی سر کامل پیچ را بچرخانید می‌توانید در مقایسه با وقتی‌که فقط بخش داخلی سر را در اختیار دارید، اهرم خوبی داشته باشید.

 

2. شش‌گوشه داخلی

یک پیچ شش‌گوشه داخلی برای بستن و یا باز کردن به یک آچار آلن نیاز دارد. این نوع پیچ در مبلمان‌هایی که به سرهم کردن نیاز دارند، رایج است چون برخلاف پیچ‌های فیلیپس یا چاک‌دار بعید است موقع بستن با آچار آلن آسیب ببینند. اکثر پیچ‌های شش‌گوشه داخلی با یک آچار آلن متناسب با خودشان به کار می‌روند.

 

3. فیلیپس

پیچ فیلیپس بسیار رایج است. این پیچ یک شکل ضربدری دارد که به خودمحوری پیچ کمک می‌کند تا از دریل کردن در زاویه‌های غیرعادی جلوگیری شود. همچنین می‌توانید از مته برای یک پیچ فیلیپس استفاده کنید، زیرا طراحی خودمحور آن‌ها اجازه می‌دهد وقتی از مته استفاده می‌کنید سر جایش باقی بماند. بااین‌حال، نیروی زیاد می‌تواند سر را به‌سرعت خرد کند.

 

4. پوزی درایو Pozidrive

پیچ‌های پوزی درایو شبیه پیچ فیلیپس هستند، به‌جز اینکه چند شیارِ بیشتر دارند که شکلی شبیه یک ستاره ایجاد می‌کند. گاهی اوقات و نه همیشه می‌توانید از پیچ‌گوشتی فیلیپس برای باز کردن آن‌ها استفاده کنید. این پیچ‌ها هنگامی‌که نیرویی بیش از فیلیپس‌ها به کار می‌رود ثبات بیشتری دارند اما به سر مته یا پیچ‌گوشتی خاصی برای انطباق با شیارهایشان نیاز است.
با نگاه کردن از پهلو می‌توانید تفاوت بین پیچ‌های پوزی درایو و فیلیپس را بفهمید. در پوزی درایو، اگر به بین شیارهای هر یک از چهار بازو توجه کنید علامت "pz" مشخص است.

 

5. مربع فیلیپس

گرداننده مربع فیلیپس یا Quadrex ترکیبی از فیلیپس و رابرتسون است. طراحی این پیچ بسیار شبیه فیلیپس به نظر می‌رسد، به‌جز اینکه وسط شکل ضربدری به‌جای نوک‌دار بودن، مربعی شکل است و این مسئله می‌تواند هنگامی‌که نیروی بیشتری اعمال می‌کنید از له شدن سرپیچ جلوگیری کند.

 

6. چاک‌دار

اکثر مردم پیچ‌های سر چاک‌دار را به‌عنوان پیچ‌های سرفلت می‌شناسند چون شکاف باریکی برای یک پیچ‌گوشتی فلت دارند. اگرچه این نوع پیچ یکی از رایج‌ترین و ارزان‌ترین انواع است، اما بسیار مستعد له شدن است. در حقیقت، پیچ‌های چاک‌دار خرد می‌شوند و نمی‌گذارند تا آخر آن‌ها را ببندید. پیچ‌های چاک‌دار برای کارهایی خوب است که می‌توانید آن‌ها را دستی بپیچید، نه با مته که اغلب باعث می‌شود پیچ له شود یا بیرون بیاید.

 

7. پیچ رابرتسون

پیچ‌های نزولی میدان را معمولاً رابرتسون هم می‌نامند. این پیچ‌ها یک نقطه مرکزی مربع شکل دارند که مانع از بیرون آمدن گرداننده می‌شود. سرمته‌ای که پیچ‌های رابرتسون را می‌چرخاند روی یک مخروط مربعی به بیرون برجسته است که یک طراحی خودگرداننده را ایجاد می‌کند. پس نیازی به نگه‌داشتن سرمته در جای خود نیست.

 

8. ستاره

سرهای ستاره‌ای شامل چندین سبک مختلف‌اند که شکل‌هایی شبیه ستاره را به وجود می‌آورند. گرداننده دوبل مربع، دو مربع رابرتسون دارد که ستاره‌ای هشت پر را در وسط تشکیل می‌دهند. می‌توانید از سرمته‌ی رابرتسون برای پیچاندن آن استفاده کنید یا از مدل خاصی از سرمته برای مربع دوبل جهت گشتاور بیشتر استفاده کنید.
همچنین یک مربع سه‌گانه با سه مربع رابرتسون وجود دارد که ستاره‌ای با 12 پر را ایجاد می‌کند. مربع‌های سه‌گانه اغلب زمانی استفاده می‌شوند که به نیروی زیادی بدون خرد شدن پیچ نیاز دارید، اغلب، آن‌ها را در قطعات داخلی خودرو مانند اجزای هیدرولیک مشاهده می‌کنید.

 

9- تورکس (TORX) یا ستاره ایی

اکثر مردم در دریل خود، سر مته‌های تورکس دارند اما به‌ندرت از آن استفاده می‌کنند. پیچ تورکس یک ستاره شش پر در وسط دارد و اغلب در وسایل الکترونیکی مثل رایانه‌ها و دستگاه‌های پخش دی‌وی‌دی استفاده می‌شود. یکی از دلایلی که باعث شده در سال‌های اخیر این پیچ‌ها محبوب‌تر شوند توانایی‌شان برای جلوگیری از بیرون آمدن از سرپیچ است که مخصوصاً هنگام ساختن چیزهای الکترونیک مفید است.

 

10. پیچ تورکس پلاس

پیچ تورکس پلاس یا ستاره ایی پلاس دارای شیارهای کم‌عمق بین بازوهای ستاره است و اجازه می‌دهد پیچ‌گوشتی یا سرمته تماس بیشتری با سر پیچ داشته باشد. این مسئله کمک می‌کند بتوانید نیروی بیشتری به پیچ وارد کنید.

 

11. سه‌گانه

پیچ‌های سه‌گانه نوآوری اخیر شرکت فیلیپس هستند که نسبت به یک پیچ فیلیپس معمولی امکان استفاده از نیروی بیشتری را فراهم می‌کنند، هم امنیت بیشتری نسبت به سایر پیچ‌ها دارند. طراحی سه‌گانه به‌گونه‌ای است که برای بستن و باز کردن به پیچ‌گوشتی خاصی نیاز داشته و شیارهای عمیق آن اجازه می‌دهد دریل گشتاور بیشتری داشته باشد.
 

افزودن نظر