معرفی انواع پیچ و مهره (قسمت دوم)

نویسنده HostiranAdmin 06 آبان 1397 0 نظر

2. برجسته

سرهای برجسته که گاهی به‌عنوان سرهای بیضی‌شکل هم شناخته می‌شوند، زاویه‌ای شبیه به پیچ‌های فلت دارند اما سر آن‌ها گنبدی شکل است. برای استفاده از این پیچ‌ها لازم است سوراخ را گشادسر کنید تا با زاویه تطبیق یابد. برخلاف یک پیچ فلت، سر یک پیچ برجسته کمی از سطح بیرون می‌آید. این شکل لزوماً به پیچاندن آن کمک نمی‌کند، اما بیشتر کاربرد تزئینی دارد.

 

3. Bugle

سرهای Bugle عمدتاً برای پیچ‌هایی به کار می‌رود که برای تخته گچ و دیوارپوش ساخته‌شده‌اند. پیچ بیوگل بسیار شبیه سرهای فلت است، به‌جز اینکه به‌جای زاویه زیر سطح سر، یک شکل منحنی خواهید دید که می‌تواند آسیب به سطح را کاهش دهد. پیچ‌های بیوگل خود-دریل-کن هستند، بنابراین قبل از استفاده به دریل سوراخ‌های آزمایشی نیاز ندارید و شکل منحصربه‌فردشان اجازه می‌دهد نسبت به پیچ‌های فلت فشار را روی سطح وسیع‌تری پخش کنند.

 

ب) سرهای پیچ غیر گشادسر

پیچ‌های غیر گشادسر، سرشان بدون زاویه است و از آن‌هایی هستند که روی سطح کارتان قرار می‌گیرند؛ بنابراین نیازی نیست زاویه ایجاد کنید تا سر پیچ در آن جا بگیرد. رایج‌ترین انواع سرهایی که به گشاد سر کردن نیاز ندارند در زیر آمده است:

 

1. اتصالی

پیچ‌های سر اتصالی نوع منحصربه‌فردی از پیچ هستند که برای طیف وسیعی از پروژه‌ها می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. این پیچ‌ها دارای یک سر کمی گنبدی شکل بوده و با یک نر و مادگی به یکدیگر پیچ می‌شوند.
پیچ‌های سر اتصالی کوتاه اغلب می‌توانند کتابچه‌های راهنمای بزرگ و دیگر پروژه‌های صحافی را به هم بچسبانند. همچنین می‌توانید از آن‌ها برای به هم چسباندن تکه‌های پارچه، چرم و غیره استفاده کنید.

 

2. گنبدی

سرهای گنبدی یکی از رایج‌ترین انواع سرپیچ‌ها هستند. سرهای گنبدی برای پروژه‌هایی ایده آل هستند که مانند پیچ‌های فلت به پنهان کردن سر پیچ نیاز ندارند، مثل پیچ عثمانی که از پیچ‌های تزئینی استفاده می‌کند که از بافت بیرون می‌افتند.
شکل گنبدی طرح بصری جذابی را روی سطح ایجاد می‌کند، درحالی‌که بخش فلت داخلی گنبد کمک می‌کند پیچ در هرجایی از سطح که لازم است متوقف شود.

 

3. فلنج

پیچ‌های فلنج گاهی پیچ فریم هم نامیده می‌شود. سر این پیچ‌ها می‌تواند از دایره‌ای تا شش‌گوشه متفاوت باشد و برجستگی‌های آن از فلنج دایره‌ای مستقر در زیر سر خارج می‌شوند. فلنج به پیچ کمک می‌کند تا در موقعیت خود باقی بماند و جای واشر را در برخی از پروژه‌ها می‌گیرد.

 

4. پیچ‌های واشر دار مته‌ای (تراس)

سرهای تراس معمولاً از سرهای پیچ‌های دیگر پهن‌ترند و سطح آن‌ها کمی گرد است. وقتی با ورق فلز و پروژه‌های دیگر که به حفره‌های بزرگ نیاز دارند کار می‌کنید، معمولاً به سرهای تراس نیاز دارید چون سرِ بزرگشان از ورود پیچ به سوراخ جلوگیری می‌کند.

 

ج) سر های ترکیبی

اگرچه سرهای ترکیبی انواع رایجی برای پیچ‌ها هستند، اما ممکن است تغییراتی در آن‌ها پیدا کنید. مهم این است که توجه داشته باشید که آیا پیچ‌ها به گشادسر کردن نیاز دارند یا نه. همیشه می‌توانید با نگاه کردن به سر این را بفهمید.
همچنین پروژه‌ی شما را هم باید در نظر گرفت. آیا می‌خواهید سرپیچ گرد روی سطح قرار بگیرد یا ترجیح می‌دهید یک سطح صاف با استفاده از پیچ فلت داشته باشید. زمانی که متوجه شوید هر یک از آن‌ها چطور روی سرهم‌بندی و ظاهر نهایی پروژه‌تان تأثیر می‌گذارند، می‌توانید ترکیبی از پیچ‌ها را پیدا کنید که نیاز شما را برآورده می‌کنند.

افزودن نظر