معرفی انواع پیچ و مهره (قسمت اول)

نویسنده HostiranAdmin 05 آبان 1397 0 نظر

اولین باری که یک پیچ را پیچاندید به یاد می‌آورید؟ شما چند نوع پیچ می‌شناسید؟  به‌طورکلی، پیچ انواع مختلفی دارد. در ادامه راهنمایی برای دسته‌بندی پیچ‌ها ازنظر عملکرد، جنس و... را بررسی می‌کنیم.

فهرست مطالب

  1. راهنمای خرید:

- نمودار 60 نوع پیچ، سرپیچ، پیچ و مهره

- نمودار واشر

2- شکل‌های سرپیچ

3- انواع سرپیچ

الف) سرهای پیچ گشاد سر

1- فلت:

- درجات سر فلت

- فلت زیر 82 درجه

2- برجسته

3- بیوگل

ب) سرهای پیچ غیر گشاد سر

1- اتصالی

2- گنبدی

3- فلنج

4- پیچ‌های واشر دار مته‌ای/تراس

ج) سرهای ترکیبی

د) انواع گرداننده سرپیچ

1- شش‌گوشه خارجی

2- شش‌گوشه داخلی

3- فیلیپس

4- پوزی درایو

5- مربع فیلیپس/ Quadrex

6- چاک‌دار

7- پیچ رابرتسون

8- ستاره‌ای

9- تورکس (TORX)

10- تورکس پلاس (TORX Plus)

11- سه‌گانه

ه) پیچ‌های مقاوم در برابر ضربه

1- پیچ‌های پین

2-پیچ‌های نگهبان

3- پیچ‌های دو سوراخه

جزئیات بیشتر

  1. اجتناب از بیرون آمدن
  2. اجتناب از پیچ‌های خردشده
  3. حذف پیچ‌های خردشده
  4. تطبیق دادن سرپیچ با مصالح و پروژه‌ها
  5. جنس سرپیچ
  6. تفاوت قیمت
  7. از کجا به‌صورت آنلاین پیچ بخریم
 


1- راهنمای خرید پیچ

نمودار 60 نوع پیچ، پیچ و مهره و نمودار واشر

 

انواع پیچ و مهره

 

زمانی که صدها ترکیب از نوع گرداننده و پیچ وجود دارد، پیدا کردن پیچ مناسب برای کار شما می‌تواند گیج‌کننده باشد.
مهم است که تفاوت بین شکل‌ها و انواع گرداننده را بدانید چون نه‌تنها می‌توانید ابزار مناسبی برای پیچ‌هایتان پیدا کنید، بلکه می‌توانید مطمئن باشید که سرپیچ شما همه کارهای موردنیاز برای پروژه‌تان را انجام می‌دهد.
اولاً، اجازه دهید روی اینکه یک پیچ گشاد سر (کانترسینک) یا غیر گشاد سر (غیر کانترسینک) به چه معنایی است تمرکز کنیم و درباره انواع مختلف پیچ‌های هر دسته چیزهایی یاد بگیریم.

 

2) شکل‌های پیچ

شکل سرپیچ ممکن است مهم به نظر نرسد اما هر نوع سرپیچی برای کاری ساخته‌شده تا به شما کمک کند پروژه‌تان را آسان‌تر و بهتر به پایان برسانید.
سر یک پیچ جایی است که پیچ شما روی سطح متوقف خواهد شد. فقط قسمت دندانه‌های پیچ زیر سطح کار و سر آن‌ها بیرون کار یا هم‌تراز سطح قرار خواهند گرفت. برخی اشکال پیچ به‌ظاهر نهایی محصول کمک می‌کنند، اما معمولاً هدفی پشت این زیبایی وجود دارد. همچنین شکل سر کمک می‌کند پیچ را با نیروی خود و مکانیک پیچ داخل مصالح بچرخانید.

 

3- انواع سر پیچ

الف) پیچ گشادسر

گشادسر کردن روشی برای جلوگیری از نصف شدن چوب موقع استفاده از دریل است. با استفاده از یک سرمته گشادسر کننده، می‌توانید هم یک پایه‌ی آزمایشی، هم زاویه مناسب موردنیاز برای جادادن پیچ را ایجاد کنید.
پیش-دریل کردن سوراخ با زاویه مناسب سر کمک می‌کند پروژه خود را با ظاهر حرفه‌ای تمام کنید. بعضی سرپیچ‌ها به خاطر شکل و زاویه‌شان، به گشادسر کردن نیاز دارند. در اینجا شکل سرپیچ‌هایی که قبل از دریل کردن به گشادسر کردن نیاز دارید آمده است:

 

پیچ گشادسر


1. سرپیچ فلت (Felat)

سر پیچ‌های فلت، کاملاً روی سطح قرار می‌گیرد و هیچ‌کدام از سرها در معرض دید نیستند. این نوع سر نیاز به گشاد سر کردن دارند. مزیت پیچ فلت این است که نباید نگران برآمدگی پیچ از سطح و گیرکردن چیزی به آن باشید. اگر می‌خواهید نیمکت یا قفسه کتابی بسازید این مسئله ضروری است. همچنین اگر از کاور پیچ استفاده کنید، سر پیچ‌ها را نخواهید دید.

سرپیچ فلت (Felat)

- درجه‌های سر فلت

پیچ‌های فلت درجه‌های مختلفی دارند. درجه سرِ فلت به زاویه آن یا زاویه از نوک سر تا سطح جایی که در آن بخش شیاردار با سر برخورد می‌کند، اشاره دارد. سر فلت 82 درجه، زاویه استانداردی است، اما 90 درجه، 100 درجه و بیشتر هم وجود دارد. برای یک درجه بالاتر به یک سوراخ گشادسر، کوتاه‌تر اما پهن‌تر نیاز دارد.

 

- فلتِ زیر 82 درجه

چنین سر فلتی زاویه‌ای مشابه یک سر فلت 82 درجه‌ای استاندارد دارد اما سر آن خیلی کوتاه‌تر است. این شکل سر به دلیل اندازه کوتاه‌تر سر به پیچ کمک می‌کند دندانه‌های بلندتری روی پیچ داشته باشد.

افزودن نظر